Cytologia na podłożu płynnym (LBC)

Cytologia cienkowarstwowa na podłożu płynnym LBC SurePath. Oznacza to większą czułość, zakres i pewność badania, w odróżnieniu od techniki tradycyjnej. 

Metoda LBC BD SurePath umożliwia oczyszczenie preparatów z czynników, które mogą zaburzyć odczyt wyników. Dzięki temu, każda pobrana próbka nadaje się do analizy.

W odróżnieniu od cytologii tradycyjnej, preparaty LBC BD SurePath umożliwiają wykonanie badania również podczas miesiączki (także jeśli występuje krwawienie z inego powodu) oraz w przypadku wystąpienia stanów zapalnych. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu zaawansowanych metod filtrowania pobranych próbek.

W ramach akcji profilaktycznej w każdym miesiącu oferujemy badania dla 3 pacjentek zupełnie bezpłatnie. 

Prosimy o wcześniejsze (1-2 dni) uzgodnienie terminu wykonania badania. 

Telefony: 452 000 995 lub punkt pobrań: 452 000 316

Przy pobieraniu cytologii jednocześnie dokonywana jest ocena stanu szyjki macicy i pochwy pod kątem występowania nieprawidłowości. Dzięki temu możemy wykryć i wdrożyć dalsze postępowanie w razie istnienia np. stanów zapalnych, erytroplakii, polipów.

Czas oczekiwania na wynik to 12 dni roboczych.  

Jak przygotować się do badania?

  • Na 4 dni przed badaniem nie należy stosować leków/preparatów dopochwowych, tamponów ani irygacji (płukania pochwy).
  • Co najmniej 24 h przed badaniem należy powstrzymać się od stosunków płciowych.
  • 24 godziny przed badaniem cytologicznym nie należy poddawać się badaniu ginekologicznemu, przezpochwowemu badaniu USG oraz pobieraniu posiewów ani wymazów z kanału szyjki macicy.

Przed wizytą prosimy o przypomnienie sobie daty ostatniej miesiączki, wyliczenie długości trwania cyklu oraz przygotowanie informacji o stosowaniu ewentualnych leków oraz antykoncepcji (dobrze, jeśli znamy nazwy), przebytych i przewlekłych chorobach, ciążach oraz porodach.

Pierwszy dzień cyklu, to pierwszy dzień krwawienia miesiączkowego.

Istnieje możliwość dojazdu do pacjentki i pobrania materiału na miejscu.